poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Jak to jest z tym terminem porodu??????

No właśnie jak to jest z wyznaczeniem terminu porodu.  Zwykle na pierwszej wizycie, bądź drugiej (nie zawsze na 1 zakładają kartę ciąży) lekarz podaje nam przybliżony termin porodu. Lekarze zazwyczaj korzystają ze ściągawki gdzie zaznaczając pierwszy dzień ostatniej miesiączki magiczne kółko pokazuje im datę planowanego porodu czyli  korzystają z metody  Naegelego umieszczonej na prostej ściągawce. A na czym polega ta metoda stosowana już od XIX wieku. 
Reguła ta zakłada, że ciąża trwa 280 dni (odliczając kolejno od pierwszego dnia ostatniej miesiączki), 40 tygodni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Wszystko byłoby pięknie, gdyby każda kobieta miała regularne, 28 dniowe cykle z owulacją występującą dokładnie w ich połowie, czyli w 14 dniu. Na dodatek, każdy miesiąc powinien trwać 30 dni a konkretnie 30,416 dni. 

Wzór wygląda tak: Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7dni – 3 miesiące + 1 rok.
Jeśli nasz cykl jest dłuższy niż 28 dni, np 30 to te dwa dni różnicy dodajemy do otrzymanego wyniku, a jeśli krótszy np o dwa dni to dwa dni odejmujemy od otrzymanego wyniku.


Ale są przypadki że nie da się określić korzystając z powyższej metody. Np gdy mama  po ciąży nie zdążyła jeszcze mieć miesiączki  a tu niespodzianka i będzie kolejny dzidziuś lub gdy są one bardzo nieregularne. Tu na pomoc przychodzi nam urządzenie zwane USG, jedyny warunek to wykonanie go w pierwszym trymestrze.  Wtedy otrzymany wynik jest najbardziej prawdopodobny.   Po 14 tygodniu już na pierwszy plan zaczynają wychodzić cechy indywidualne naszego dziecka, a także choroby matki (nadciśnienie, cukrzyca) Np jeśli rodzice są drobni i nie wysokiego wzrostu to dzidiza będzie wolniej przybierała na wadze niż dziecko których rodzice są więksi. Więc otrzymany wynik możeodbiegać nawet do 21 dni różnicy.
Tu mogę podać przykład mojego  Antka. gdzie matka jego dziedzicząc po swoim tacie ma dość pokaźnych rozmiarów głowę :D i od 16 tygodnia jego główka była wyraźnie większa, od głowy rówieśników, a w 33 tc była już wielkości przeciętnego noworodka. Reszta ciała małego była w normie jaka jest przyjęta dla płodu w 33tc. Obwód główki podczas porodu w 37 tc to 37 cm. Dość sporo. Jak na niemowlaka.


Poza tym w internecie jest wiele kalkulatorów wyznaczających termin porodu, czy tydzień ciąży w którym aktualnie jesteśmy.

Mój termin porodu pierwszej ciąży miałam początkowo wyznaczony na 13 czerwca, później gdy zmieniłam lekarza on skorygował termin na 14 czerwca. Tego dnia też odeszły mi wody i niestety ale męczyłam się jeszcze do dnia następnego do 21. Można powiedzieć że mały się świetnie wstrzelił w termin jednak biorąc pod uwagę powyższą metodę termin powinnam mieć wyznaczony na 18 czerwca. Skąd ta rozbierzność nie mam pojęcia.
Antoś się urodził w 37tc więc tu rozpisywać się nie będę.
Teraz termin mam wyznaczony na 15 czerwca, jest on wyznaczony metodą opisaną powyżej. Kiedy będzie mały..... nie wiem ale mam nadzieję że się przed 1 czerwca nie urodzi.19 komentarzy:

 1. Mój termin porodu wyznaczony w ten sposób różnił się jednym dniem od wyznaczonego na USG.
  Czyli podobnie.

  Czasami słyszałam o ponad tygodniowych różnicach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie to wszystko zależy od długości cyklu i momentu zapłodnienia, bo jak wiadomo w ciążę można zajść nawet w trakcie miesiączki, (znam taki przypadek) więc tu już będzie pewnie około 2tygodniowa różnica

   Usuń
 2. ja się w tym nigdy nie połapię

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja miałam 2 terminy - ten który wyznaczył lekarz na 20 marca oraz wynikający z Usg na 15 marca, więc w sumie różnica niewielka, a urodziłam 16. Termin zawsze jest tak mniej więcej wyznaczany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie boto dziecko też musi być gotowe na przyjście i jeden będzie potrzebował kilka dni dłużej a drugi będzie wcześniej.

   Usuń
 4. Z tymi datami to ja nigdy się nie połapię i dla mnie wciąż to czarna magia.. A dziecko i tak pewnie wyczuje swój czas albo Nas kompletnie zaskoczy.

  http://rodzice-plus-dziecko.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że zaszkoczy, nawet jak się doczekać już nie można to w momencie zaczęcia całej akcji w głowie zapala się lampka z pytaniem i zaskoczeniem jednocześnie Czy to już??? . Mi mąż mówił 13 że nie urodzę jeszcze, i pojechał do Łodzi bezemnie zostawił mnie u rodziców a za dwa dni miał po mnie być, a mi odeszły wody i zanim tata przyjechał to Janko już był

   Usuń
 5. Ja termin mam również na 13 czerwca :) zobaczymy jak to będzie... Na tą chwilę z mojej 62 cm talii zrobiło się 102. MASAKRA! :) A gdzie jeszcze do końca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, większą część zajmuje dzidzia, po porodzie wszystko zacznie wracać do normy

   Usuń
 6. O jaka precyzja z tymi terminami :) Ciągle w wakacyjnych chłopaków celujesz :D
  Też miałam termin na 13.czerwca a wyszło po małym przeciągnięciu 17.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Antek miał być z pierwszego dnia jesieni ale załapał się jeszcze na sierpień

   Usuń
 7. Ja miałam termin z OM na 18 marca, z USG na 21-22 marca... a Gaba i tak urodziła się 1 kwietnia ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wolała sobie posiedzieć jeszcze u mamusi

   Usuń
 8. Moja Zosia była duża, cały czas +2 tygodnie niż wg OM. Cykle 28dniowe. I co? Pan doktor 3 czerwca, to się dizwił, że jeszcze tu jestem :P (na wizycie), a urodziłam równiutko w terminie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No moje dzieci jak pisałam od jakiegoś 16 tygodnia zaczęły być większe niż rówieśnicy. Zresztą po porodzie obaj ponad 90 centyl wzrost i waga

   Usuń
 9. ja to miałam chyba ze 4 terminy a młoda urodziła sie w pierwszym :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój Starszy urodził się 14 czerwca, termin miałam na 4-5.06. Z Młodszym były przeboje, bo termin się wciąż zmieniał, od końcówki marca do połowy kwietnia. 9 kwietnia postanowił wyjść :)
  Jestem po dwóch ciążach, ale z terminami wciąż się gubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja do dziś kompletnie z tymi terminami nic nie kapuje. W sumie nawet się tym nie przejmuję. Nie było to ważne, kiedy moja Dusia się urodzi. Dzień wcześniej czy później. Ważne, żeby wszystko było w porządku. Tego tobie życzę :) pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń